Заработи 100 милиони, а нема одиграно ниту минута

Првиот пик на овогодинешниот драфт во НБА-лигата, Зион Вилијамсон иако нема прикажно ништо од своите кошаркарски способности на големата сцена, тој веќе е тежок милионер.

Беше драфтуван од Њу Орлеанс пеликанс и според договорот со овој тим има загарантирани 20 милиони долари. Сепак неговото вистинско богатство доаѓа од договорот со „Најк“, кој изнесува неверојатни 75 милиони долари. Тој ќе биде заштитно лице на брендот „Ер Џордан“.

Доколку неговата кариера се развива како што предвидуваат кошаркарските експерти, тогаш Вилијамсон за кратко време ќе стане и милијардер, ако веќе заработи речиси 100 милиони долари, а нема одиграно ниту еден натпревар во НБА.